Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Jinekomasti

Jinekomasti Nedir?

Erkeklerde meydana gelen memelerin aşırı gelişimi ve büyümesi durumuna tıp dilinde jinekomasti denir. En sık ergenlik döneminde görülen erkeklerde meme büyümesi sağlığa bir zararı olmamasına rağmen kişilerde estetik açıdan kaygılar meydana getirmektedir.

Kendiliğinden yok olması mümkün olmadığı gibi estetik müdahaleler ile sorun kalıcı olarak çözüme kavuşturulabilir.

Merkezimizde yapılan ameliyatlar sayesinde kısa sürede sorun çözülerek sağlıklı bir şekilde hastaların istedikleri estetik görünüme kavuşması mümkün olmaktadır.

Jinekomasti Ameliyatı

Cerrahi müdahalenin şekli jinekomasti tipine göre uzman hekimler tarafından karar verilen bir tedavi yöntemidir. Memelerin büyüklüğü ve fazla olan yağ miktarı değerlendirilerek karar verilir.

Hafif derecede olan memelerin büyüklüğünde lokal anestezi kullanılarak liposuction tedavisiyle operasyon gerçekleşir.

İleri seviyede olan memelerde ise genel anestezi kullanılarak yapılan bir operasyondur. Operasyon yaklaşık 50-90 arası sürmekte ve merkezimizde konforlu bir şekilde tamamlanmaktadır.

Jinekomasti Ameliyatı Sonrası

Operasyonun gerçekleşme şekline bağlı olarak iyileşme süresi ve hastanede yatış süresi değişmektedir. Lokal anestezide aynı gün genel anestezi de ise ertesi gün taburcu edilebilir.

İlk günlerde ödem oluşması normal olup geçici bir süreç olduğu merkezimiz tarafından bilgilendirilmektedir.

Uyuşma, yanma ve batma gibi durumlar hastalarımızın şikayetleri arasında yer alıp normal karşılanan yan etkilerdendir.

Jinekomastinin Nedenleri Nelerdir?

Genel olarak bakıldığında erkeklerde görülen bu meme büyümesi yani jinekomasti hormonların dengesizliği ve fazlalığından kaynaklanmaktadır.

Bu hormonların artması durumunda erkeklerde meme büyümesi görülme olasılığı yüksek olup cerrahi müdahaleler yapılmalıdır.

Bazı durumlarda hormonlar dışında meme büyümesine neden olan bazı faktörler vardır ve bu faktörler arasında hormon değişimleri, alkol ve benzeri madde kullanımları, sebep olabilecek ilaçlar yer alabilir.

Kimler Jinekomasti Riski Altındadır?

Erkeklerde görülen meme büyüme rahatsızlığı için bazı kesimler risk altındadır ve daha dikkatli olması kendilerini muayene etmeleri ve durumun ciddi bir boyut kazanmasına müsaade etmeden müdahale edilmesini sağlamalıdırlar.

Yaşlılar, ergenler, performanslarını yükseltmek için ilaç kullananlar, karaciğer ve böbrek rahatsızlıkları olan kişiler risk altındadır.

Jinekomastinin Belirtileri Nelerdir?

Kişilerde meme büyümesi için bazı belirtiler meydana gelmektedir. Bu belirtiler genel olarak memelerde şişlik, hassasiyet, ağrı gibi semptomların görülmesiyle kendini gösterirken aynı zamanda meme ucundan ya da uçlarından sıvı gelmesi de belirtiler arasında sayılmaktadır.

Jinekomasti Nasıl Teşhis Edilir?

Jinekomasti belirtileri gösteren ve meme büyümesi yaşayan kişilerin teşhisi merkezimizde uzman hekimlerimiz tarafından elle muayenede teşhis edilebilmektedir.

Muayene tamamlandıktan sonra USG çekimi yapılarak kesinleştirilmektedir. Muayene ve gerekli tetkikler yapıldıktan sonra merkezimizde hasta bilgilendirmesi yapılarak tedavi süreci belirlenerek işlemler hızlı bir şekilde başlatılır.

Jinekomasti de Tedavi Seçenekleri Nelerdir?

Öncelikle merkezimizde endokrinoloji uzmanına başvurulması önemlidir. Bu sayede tedavi seçeneklerinin belirlenmesi hızlı ve doğru bir şekilde yapılacaktır.

Medikal tedavi ya da cerrahi tedavi seçenekleri mevcut olup meme büyüme tedavileri jinekomasti tipine göre belirlenmektedir.

Jinekomasti Korsesi

Ameliyat sonrası hastaların toparlanması hızlanması adına göğüs korsesi takılması önerilmektedir. Korse uzman hekimlerin önerdiği süre olan 3 hafta boyunca sürekli takılmalıdır.

3 hafta sonunda sadece gündüz takılması önerilirken bu süre yaklaşık olarak 6 hafta kadar devam etmektedir. Jinekomasti fiyatları içerisinde genel olarak korselerde fiyata dahil olmaktadır.

Jinekomasti Fiyatları 2021 

Jinekomasti fiyatları diğer estetik işlemlerde olduğu gibi kişilerin durumlarına özel değerlendirmeler yapıldığı için farklılıklar gösterebilir. Gelişen teknoloji sayesinde sıklıkla tercih edilen operasyon teknikleri başarılı çözümler sunmaktadır.

Merkezimizde yapılan operasyonlardan olan jinekomasti fiyatları oldukça uygun ve herkese özel planlar dahilinde yapılmaktadır.

Jinekomasti Ameliyatsız Geçer mi?

Jinekomasti olarak bilinen meme büyümesi farklı nedenlere bağlı olarak gelişmektedir. Bu evreler önemli olduğu için mutlaka kişinin fark ederek kendini muayene etmesi, en kısa sürede uzman bir hekime görülmesinde fayda vardır.

İlk evrelerde tespit edilen meme büyümesi sporlar tedavi edilebilir. İleri evrelerde ise mutlaka liposuction ya da cerrahi yöntemler gerekmektedir.

Jinekomasti Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Tespit aşamasında öykü dinlenmesi, hormon analizleri ve görüntüleme gerekli olabilir. Her iki meme için elle muayene yapılması önemlidir.

Jinekomasti İlerler mi?

İlerleme gösteren bir durumdur. Kişi dikkat etmez ve erken önlem almazsa ilerlemesi söz konusudur.

Yalancı Jinekomasti Nedir?

Şişmanlığa bağlı olarak fazla yağlanmanın olduğu durumlarda ortaya çıkan meme büyümesi yalancı olarak nitelendirilir.

Jinekomasti Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tedavi edilmemesi durumunda kişilerde sağlık açısından bir sorun oluşmaz ve sadece görüntü bakımından hoş olmayan bir estetik duruş meydana gelir.

Jinekomasti Ameliyatı Devlet Karşılıyor mu?

Estetik operasyonlar içerisine dahil olmasından ve estetik ihtiyacı doğrultusunda yapılmasından dolayı SGK jinekomasti fiyatları için bir müdahalede bulunmaz yani karşılamaz.

Fakat süreç zorlu olmasından ve tıbbi bir gereklilik olmasından dolayı kişi bu operasyonu isterse devlet ve hastane arasında belirli bir miktarını karşılaması söz konusu olabilir.

Jinekomasti fiyatları 2021 hakkında bilgi almak ve süreçle ilgili detaylı bilgi öğrenmek için merkezimizden randevu alabilir, uzman hekimlerimizle detaylı olarak görüşme sağlayabilirsiniz.